| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Solder |
| Height | 4.1 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
Stock: 2630
Distributors
pcbx
Unit Price$1.15756
Ext.Price$1.15756
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15756 | $1.15756 |
| 10 | $1.09039 | $10.90390 |
| 25 | $1.02712 | $25.67800 |
| 50 | $0.96752 | $48.37600 |
| 100 | $0.91138 | $91.13800 |
| 300 | $0.85850 | $257.55000 |
| 500 | $0.80869 | $404.34500 |
| 1000 | $0.76177 | $761.77000 |
| 3000 | $0.71757 | $2152.71000 |
| 5000 | $0.67594 | $3379.70000 |
